1. Zjeść posiłek, zażyć leki.
  W dniu szczepienia trzeba się zachować tak jak zwykle, czyli zjeść posiłek – najlepiej lekki – i przyjąć leki, które się codziennie bierze.
 2. Odpowiednie ubranie.
  Wybierając się na szczepienie warto pomyśleć o odpowiednim ubraniu, aby nie przedłużać przygotowań do iniekcji. Nie wskazane są koszule z mankietami, krawaty, garnitury, bluzki zapinane na guziki i żakiety. Najlepszym wyborem jest zwykły luźny podkoszulek, na który można nałożyć sweter lub bluzę.
 3. Zabrać dowód osobisty, okulary oraz listę zażywanych leków.
  Pacjent nie może zapomnieć o dowodzie osobistym. Kwalifikacja do szczepień nie jest wykonywana przez lekarza rodzinnego, dlatego warto mieć przy sobie listę zażywanych leków, w celu ustalenia ewentualnych przeciwwskazań do szczepienia. Gdyby spisanie listy leków wiązało się z trudnościami, można zabrać ze sobą przyjmowane leki lub ich opakowania. Osoby posiadające wadę wzroku, używające okularów, proszone są o posiadanie ich w dniu szczepienia przy sobie. Okulary będą potrzebne przy wypełnieniu ankiety przed szczepieniem, koniecznej do kwalifikacji.
 4. Punktualność, odwołanie terminu szczepienia.
  Na szczepienie należy zgłosić się nie wcześniej niż 10 MINUT przed wyznaczoną godziną szczepienia. Płynny ruch jest w tym przypadku szczególnie ważny, by nie powstały zatory i by kolejne osoby nie musiały zbyt długo czekać. Apelujemy o jak najszybsze odwoływanie szczepienia, jeżeli nie będzie można z niego skorzystać z przyczyn losowych, choroby, złego samopoczucia. Umożliwi to przyjście na szczepienie innemu pacjentowi.
 5. Wskazania po szczepieniu.
  Po zaszczepieniu należy poczekać na miejscu 15 minut dla własnego bezpieczeństwa, aby w razie pojawienia się niepożądanych reakcji szybko uzyskać pomoc. Jeśli nic się nie dzieje, wracamy do domu i odpoczywamy. Nie planujmy w tym dniu żadnych prac związanych z wysiłkiem. Możemy czuć się normalnie, ale trzeba się liczyć z tym, że nasz organizm zareaguje na szczepionkę. Najczęściej obserwowany jest ból ręki, w którą wykonano zastrzyk. Inne dość częste dolegliwości po szczepieniu to: dyskomfort, bóle mięśni, stan podgorączkowy. Nie należy się denerwować, wystarczy zażyć Paracetamol i odczekać 1-2 dni, w tym czasie zwykle objawy znikają. Jeśli jednak gorączka będzie wysoka, a dolegliwości będą się nasilały, trzeba się skontaktować ze swoim lekarzem rodzinnym.

Pozostałe informacje na stronie www.gov.pl w zakładce #szczepimysię

Czcionka
Kontrast