- Zjeść posiłek, zażyć leki.
W dniu szczepienia trzeba się zachować tak jak zwykle, czyli zjeść posiłek – najlepiej lekki – i przyjąć leki, które się codziennie bierze. - Odpowiednie ubranie.
Wybierając się na szczepienie warto pomyśleć o odpowiednim ubraniu, aby nie przedłużać przygotowań do iniekcji. Nie wskazane są koszule z mankietami, krawaty, garnitury, bluzki zapinane na guziki i żakiety. Najlepszym wyborem jest zwykły luźny podkoszulek, na który można nałożyć sweter lub bluzę. - Zabrać dowód osobisty, okulary oraz listę zażywanych leków.
Pacjent nie może zapomnieć o dowodzie osobistym. Kwalifikacja do szczepień nie jest wykonywana przez lekarza rodzinnego, dlatego warto mieć przy sobie listę zażywanych leków, w celu ustalenia ewentualnych przeciwwskazań do szczepienia. Gdyby spisanie listy leków wiązało się z trudnościami, można zabrać ze sobą przyjmowane leki lub ich opakowania. Osoby posiadające wadę wzroku, używające okularów, proszone są o posiadanie ich w dniu szczepienia przy sobie. Okulary będą potrzebne przy wypełnieniu ankiety przed szczepieniem, koniecznej do kwalifikacji. - Punktualność, odwołanie terminu szczepienia.
Na szczepienie należy zgłosić się nie wcześniej niż 10 MINUT przed wyznaczoną godziną szczepienia. Płynny ruch jest w tym przypadku szczególnie ważny, by nie powstały zatory i by kolejne osoby nie musiały zbyt długo czekać. Apelujemy o jak najszybsze odwoływanie szczepienia, jeżeli nie będzie można z niego skorzystać z przyczyn losowych, choroby, złego samopoczucia. Umożliwi to przyjście na szczepienie innemu pacjentowi. - Wskazania po szczepieniu.
Po zaszczepieniu należy poczekać na miejscu 15 minut dla własnego bezpieczeństwa, aby w razie pojawienia się niepożądanych reakcji szybko uzyskać pomoc. Jeśli nic się nie dzieje, wracamy do domu i odpoczywamy. Nie planujmy w tym dniu żadnych prac związanych z wysiłkiem. Możemy czuć się normalnie, ale trzeba się liczyć z tym, że nasz organizm zareaguje na szczepionkę. Najczęściej obserwowany jest ból ręki, w którą wykonano zastrzyk. Inne dość częste dolegliwości po szczepieniu to: dyskomfort, bóle mięśni, stan podgorączkowy. Nie należy się denerwować, wystarczy zażyć Paracetamol i odczekać 1-2 dni, w tym czasie zwykle objawy znikają. Jeśli jednak gorączka będzie wysoka, a dolegliwości będą się nasilały, trzeba się skontaktować ze swoim lekarzem rodzinnym.
Pozostałe informacje na stronie www.gov.pl w zakładce #szczepimysię