Pacjent 28 dni po przebyciu zakażenia COVID-19 nazywany jest ozdrowieńcem. Osocze ozdrowieńców z COVID-19 jest obecnie jedną z podstaw terapii chorych zakażonych SARS-CoV-2 w stadium pełnoobjawowym, z cechami śródmiąższowego zapalenia płuc i obniżoną saturacją oraz znajduje się w aktualnych rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Niestety z uwagi na dynamiczny rozwój epidemii i znaczący wzrost nowych przypadków zakażeń, w tym wymagających hospitalizacji, osocza ozdrowieńców zaczyna brakować. Zachęcamy ozdrowieńców do pomocy i oddawania osocza do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Sprawdź, czy masz objawy COVID-19

Kliknięcie na poniższy obrazek uruchamia ankietę na stronie www.pacjent.gov.pl, która pozwoli określić czy objawy u Pacjenta mogą wskazywać na zakażenie Covid-19. To nie jest porada, konsultacja ani diagnoza lekarska. To wywiad, który ma charakter wyłącznie informacyjny. Pamiętaj, że tylko lekarz oraz wykonany test laboratoryjny mogą potwierdzić chorobę.

Wywiad i jego wyniki są w całości oparte na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

płuca

Dzwoni 22 104 37 05? Jesteś na kwarantannie!

Jeżeli zostałeś wpisany do systemu EWP i ciąży na Tobie obowiązek kwarantanny, otrzymasz połączenie z numeru stacjonarnego 22 104 37 05. Po odebraniu, automat poinformuje Cię o tym, że podlegasz obowiązkowi kwarantanny i powinieneś zainstalować w smartfonie aplikację Kwarantanna domowa. Przekaże również informacje o możliwości pobrania stosownego zaświadczenia.

Do tej pory, o nałożeniu kwarantanny, informowali pracownicy lokalnego Sanepidu. W ostatnich dniach, w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na Covid-19, telefoniczne powiadamianie wszystkich objętych kwarantanną stało się niemożliwe.

By sprostać nowej sytuacji, wprowadzono kilka zmian w systemie informowania o kwarantannie. Jednym z nich jest brak kontaktu ze strony Sanepidu
z członkami rodziny osoby zakażonej. Jeśli jeden z domowników otrzymał pozytywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2, pozostali automatycznie powinni poddać się kwarantannie, bez zawiadamiania.

Nie zgadzasz się z decyzją o kwarantannie? Zadzwoń!

Jeżeli jesteś przekonany, że nie powinieneś zostać objęty kwarantanną, a zaistniała sytuacja jest pomyłką, zgłoś to Sanepidowi dzwoniąc na dedykowaną infolinię. Nie jest to jednak wspominany wyżej numer, a inny: 22 250 01 15. Numer systemu automatycznego nie służy do oddzwaniania.

Z uwagi na dynamiczny rozwój epidemii Covid-19 w Polsce, rozsądnym będzie zapisanie numeru +48 22 104 37 05 w książce telefonicznej smartfona. Dzięki temu na pewno nie przegapimy tej istotnej wiadomości.

KWARANTANNA – Kwarantanną są obejmowane osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą z dodatnim(+) wynikiem testu na COVID-19.

IZOLACJA – Obejmuje osoby, które otrzymały dodatni(+) wynik testu na COVID-19

Uwaga! Jeśli zostałeś zaszczepiony na COVID-19 nie będziesz skierowany na kwarantannę. Zasada obowiązuje od 28 grudnia 2020 r.

 1. Lekarz POZ może skierować Pacjenta na test na obecność wirusa COVID-19 tylko w przypadku wystąpienia objawów chorobowych (kaszel, duszności, temperatura, zaburzenia węchu/smaku).
 2. Na kwarantannę kierowane są osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną – czyli taką, która posiada dodatni(+) wynik testu na obecność COVID-19. Kwarantanna trwa w takim przypadku 10 dni od ostatniego kontaktu z dodatnią(+) osobą. Pozostali domownicy/współlokatorzy osoby z kontaktu wówczas NIE są objęci kwarantanną.
 3. Jeśli u Pacjenta przebywającego na kwarantannie pojawią się objawy zakażenia lekarz POZ kieruje go na wymaz. Pacjent w takiej sytuacji musi skontaktować się bezpośrednio z Sanepidem w celu czasowego zniesienia kwarantanny. Dopiero po zgodzie Sanepidu Pacjent może udać się do punktu poboru wymazów.
 4. Kwarantanną objęte są również osoby mieszkające z Pacjentem w izolacji – czyli takim, który posiada dodatni(+) wynik testu na obecność COVID-19, lecz nie mają oni pobieranych wymazów, jeżeli nie wystąpią u nich objawy zakażenia.
 5. Pacjent zaczyna 10-dniową izolację bezpośrednio po dostaniu informacji o dodatnim(+) wyniku wymazu. Rodzina lub inne osoby mieszkające z Pacjentem, który jest w izolacji muszą odbyć kwarantannę trwającą cały czas trwania izolacji osoby dodatniej(+) oraz dodatkowe 7 dni.
 6. Wszelkie zwolnienia lekarskie, decyzje o kwarantannach lub izolacjach są automatycznie pobierane przez ZUS oraz dostarczane do pracodawców. Nie jest konieczny kontakt z lekarzem POZ w celu wystawienia zwolnienia lekarskiego, jeśli na Pacjenta nałożona została kwarantanna lub izolacja.
 7. Jeśli Pacjent objawowy ma wynik wymazu ujemny(-) zostaje zwolniony z kwarantanny.
 8. Wszystkie informacje oraz zalecenia przekazywane Pacjentowi telefonicznie przez Sanepid są prawomocne i należy ich przestrzegać.
 9. Jeśli Pacjent dodatni(+) skierowany na izolację z jakiegokolwiek powodu nie może odbyć jej w domu, może udać się do otwartych izolatoriów:
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ,, ORION”
   w Ciechocinku, ul. Warzelniana 1
   Telefony kontaktowy do izolatorium:
   54 283 91 66
   607 627 234
  • Słoneczny Park sp. z o.o. w Ciechocinku, ul. Jana Szmurły 14, 87-720 Ciechocinek
   Telefony kontaktowy do izolatorium:
   699 714 276
  • SZPITAL UZDROWISKOWY ENERGETYK SP Z O. O, Inowrocław 88-100, ul. Wilkońskiego 2
   Telefony kontaktowy do izolatorium:
   52 353 57 00
   669 296 006
Czcionka
Kontrast